Etkili ve Verimli Ders Çalışmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Verimli ders çalışma yöntemleri nelerdir? Ders çalışmaya başlamadan önce, ders esnasında ve ders çalışmasından sonra nelere dikkat edilmelidir?

Ders çalışmaya başlamadan önce beyin konunun uzunluğunu ve zorluğunu bilinçaltında canlandırır. Kaytarmak için sosyal medya, televizyon veya hiç bitmeyen yemek öğünleri gibi geçiştirici bahaneler uydurur. İlk olarak kısa bir çalışma planı hazırlayıp çalışacağınız konuları en önemliler, önemliler ve az önemliler olarak alt alta sıralamalısınız.

Ziegarnik etkisine göre beynimiz başladığımız bir işi bitirmezse kendimizi rahatsız ve huzursuz hissetmemizi sağlar. Bu yüzden çalışma sürecine hemen başlayıp devamı gelecektir. Ayrıca aralıksız 30 dakika çalıştırınca konsantrasyon azalmaya başladığı için 30 dakika full konsantre çalışıp beyninizin öğrendikleriniz sindirebileceği 5 dakikalık kısa bir ara vermeniz ve bunun gün içinde 5 kez tekrarlamanız verilmediği arttıracaktır. Yüzmek tenis oynamak şarkı söylemek gibi profesyonel beceriler öğrenilirken de aynı yöntem kullanılır.

Son yapılan araştırmalar kitaplardaki önemli yerleri fosforlu kalemle altını çizerek harcanan uzun saatleri hiç bir faydası olmadığını göstermiştir. Bu yöntemle konu başlıklarını hatırlamanıza ve de anahtar kelimeler arasında bağ kurmanıza yardımcı olur. Hatta dikkatinizi gereksiz bir şey yoğunlaştırıcı için bir zaman kaybıdır. Öte yandan görsel eğitime katkı sağlayan flaş kartların hafıza geliştirmekte inanılmaz etkili olduğu kanıtlanmıştır. Kendinize bir izlence tablosu oluşturun. İkiye ayırdığınız bu tablonun bir tarafına çalıştığını saatleri diğer tarafına ise o saatlerde ne yaptığınızı not edin. Bu sizin performansınızı değerlendirmenizi ve tam olarak ne yaptığınızın farkında olmasını sağlar.

Çalışmaktan sıkılıp pes etmek mi üzeresiniz 5 dakika daha kuralını uygulayın. Örneğin test çözüyorsanız 5 dakika daha çözün. Ezber yapıyorsanız 5 dakika daha tekrarlayın. Kısa de küçük vadeli hedefler koyun. Onlar bitmeden asla dersin başından kalkmayın. Bu süreçte kendinizi atıştırmalıklar ödüllendirmenin teşvik edici olabilir. Ancak çok fazla yemek yemeyin. Dolu bir mide uykunuzun gelmesine yol açar. Ayrıca ellerinizi yağlayacak cips gibi atıştırmalıklar yerine meyveleri tercih edin.

Masanızda sadece çalışmaları olduğunuz araçlar dışında ilginizi çekecek bilgisayar, telefon gibi şeylerin masadan kaldırın. Müzik eşliğinde asla çalışmayın. Arka plandaki bir ses odaklanmak konusunda olumsuz sonuçlara yol açar. Uyku vaktiniz geldiğinde beyniniz alfa dalgaları yaymaya başlar ve gördüğünüz şeyler daha iyi akılda kalır. Hatta rüyanıza bile girebilir. Bu yüzden ders notlarınızı yastığınızın altına koyup uyku öncesi kısa tekrarlar yapabilirsiniz. Ancak uykunuzdan sakın feragatlık etmeyin. Uzun süre uykusuzken öğrenilen çoğu bilgi ertesi sabah unutulur. Bununla beraber öğlen 13-15 saatleri arasında kestirmenin kavrama yeteneğini arttırdığı bilinen bir gerçektir.

Yapılan başka bir araştırmada bir grup insanın bir koyun sınav için çalışmaları başka bir grup insan ise aynı konuyu diğer öğrencileri öğretmenleri için çalışmalar istemişti. Öğretmeleri istenen kişilerin konuyu daha iyi anladıkları ortaya çıkmıştı. Sizden bir şeyi öğretmeniz istendiğinde beyniniz bilgileri daha mantıklı ve düzenli bir yapı halinde organize eder. Bu yüzden başkalarına öğretmeyi gayret ederek konuyu daha iyi kavrayabilirsiniz.

En etkili öğrenme yöntemlerinden biri diğeri de sert ünsüz harflerin akılda kalmasını sağlayan fıstıkçı şahap örneği gibi çağrışım yöntemidir. Ezberlemeniz gereken bir paragrafı çok sevdiğiniz bir şarkı veya bir film kesiti ile bağdaştırıp uyduruk ilişkiler kurmanız sınavda hatırlamanızı kolaylaştırabilir. Oynarken öğrenmekse eğlenceli olduğu için bilinen en iyi yöntemdir.

EgitimRehber.Net Editörü

Bu haber 1659 defa okundu. 0 yorum yapıldı.
14 Aralık 2017 - 21:48

Haber Yorumları Yorum EkleFacebook Yorumları

Benzer Eğitim Haberleri
2023 Eğitim Vizyonu Nedir?
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitim sistemimizde yapılacak köklü ve yenilikçi bazı değişiklikleri kamuoyu ile paylaştı. 2023 Eğitim vizyonunun temeline ‘’insanı’’ alan bu yeni sistemin vizyonunu sizler için açıklayacağız.
Liseye Geçiş Sınavı (2019 LGS) Örnek Sorular
Liseye Geçiş Sınavı (2019 LGS) Örnek Sorular - 2019 LGS Örnek Sorular PDF indir
4+4+4 Eğitim Sistemi Sınıfta Kaldı.
2012 yılında devrim niteliği taşıyan 4+4+4 diye adlandırılan eğitim sistemimiz 6 yıl geride kaldı. Hacettepe Üniversitesi Prof. Ekber Şahin ve Dr. Çiğdem İş Güzel 4 dönem 2 bin 81 öğrencinin akademik gelişimini izledi.
Etkili Öğrenme Yöntemi ve Öğrenme Hızını Arttırmak
Öğrenmeyi öğrenmek diye bir şeyi hiç duydunuz mu? Şimdi diyebilirsiniz ki bu da nereden çıktı. O kadar ders, konu varken bir de bunu mu öğreneceğiz? Bana sorarsan her şeyden önce ilk öğrenmen gereken öğrenmeyi öğrenmektir.
Bakan Yılmaz: 2019´da ikili eğitimi kaldıracağız
Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, programı kapsamında Mardin Kızıltepe´de çeşitli temaslarda bulundu.
E-Okul nedir?
e-Okul, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) projesi kapsamında 2007 yılının Ocak ayında kullanıma açılmış olan bir okul yönetim bilgi sistemi web yazılımıdır.
MEBBİS nedir?
Mebbis; Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri’nin kısa adıdır. Yani Milli Eğitim Bakanlığı’nın sağladığı tüm hizmetler ve olanaklar Mebbis üzerinden yapılabiliyor.
EBA nedir?
Eğitimin geleceğe açılan kapısı olan Eğitim Bilişim Ağı, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çevrimiçi bir sosyal eğitim platformudur.
FATİH Projesi nedir?
FATİH Projesi, eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak ve okullarımızdaki teknolojiyi iyileştirmek amacıyla BT araçlarının öğrenme-öğretme sürecinde daha fazla duyu organına hitap edilecek şekilde derslerde etkin kullanımı için
Formal Eğitim nedir?
Formal eğitim, planlı ve programlı bir eğitim sürecidir. Eğitimin sonunda kazanılacak hedefler önceden bellidir ve plan programda yazılıdır. Formal eğitim profesyonel kişiler tarafından verilir.

Anket

Hangi sınava hazırlanıyorsunuz?
KPSS
YKS-TYT-AYT
LGS
DGS
ALES
Açık Lise
MEB Görevde Yükselme
YDS
İlkokul
Ortaokul
Lise
AÖF - AUZEF - Uzaktan Eğitim
Diğer Sınavlar
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?