Test Kategorileri
Testler KPSS KPSS Genel Yetenek - Genel kültür Türkçe Testleri Sözcükte Anlam (Deyim, Atasözü, İkileme) Test 5

Soru 1
I. Evinin en ücra köşelerini bile her gün temizlemek ona keyif verir, (titiz)
II. Çocuk eğitiminde başkalarının yolundan gitmemiş, kendi eğitim sistemini oluşturmuştur, (özgün)
III. Ailesine ek bir kazanç oluşturmak için yıllarca bağ bahçe işiyle uğraşmıştır, (vefakâr)
IV. Her gün neler yapacağını bir ya da birkaç gün öncesinden ayarlayarak her işinde başarı sağlamıştır, (planlı)
V. Sonunda asılacağını da bilse doğru olanı söylemekten asla geri durmamıştır, (dürüst)

Bir anneyle ilgili yukarıdaki açıklamalardan hangisi ayraç içindeki özellikle uyuşmamaktadır?

Soru 4
I. Işıklar gözünü alıyor ama rolünü iyi yapabilmek için bakışlarını seyircilerin üzerinden ayırmamaya çalışıyordu.
II. Seyirciler, yaşlı kral rolündeki oyuncunun konuşmalarına kulak kesilmiş, onu dikkatle dinliyorlardı.
III. Oyuncuların tanıdıklarına davetiye gönderme isteğini yönetmen ağırdan almış, hemen kabul etmek istememişti.
IV. Sahneye çıkan genç oyuncular göz dolduruyor, seyircinin beğenisini kazanıyorlardı.
V. Oyun bitiminde kaymakam oyunculara, çam sakızı çoban armağanı diyerek birer küçük hediye verdi.

Yukarıdaki numaralanmış cümlelerin hangisinde deyim açıklamasıyla birlikte verilmemiştir?

Soru 14
Cümlede deyimlerin kalıbının bozulması anlatım bozukluğuna neden olur.
Aşağıdaki cümlelerden hangisinde deyimin kalıbının bozulmasından kaynaklanan anlatım bozukluğu vardır?

Testi İndir

NOT: Soruların cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Soru Yorumları Yorum Ekle

Facebook Yorumları

Anket

Sitemizi Değerlendiriniz...
Çok iyi
İyi
Çok kötü
Kötü
Orta

Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?