Test Kategorileri
Soru 2
I. Eve dönerken iş arkadaşlarıyla karşılaştı.
II. Yüzü kırmızıdan mora dönerken utancını gizleyemiyordu.
III. Verdiğin sözden dönersen bir daha konuşmam seninle!
IV. İnadından dönmezsen onu kaybedeceksin.
V. Bahçemiz cennetten bir köşeye döndü.

"Dönmek" sözcüğü bu cümlelerin hangilerinde aynı anlamda kullanılmıştır?

Soru 3
Bazen bir kavramı tek bir sözcükle anlatmak mümkünken, onu birden fazla sözcükle anlatırız. Buna dolaylama denir.

Buna göre aşağıdaki cümlelerin hangisinde dolaylama vardır?

Soru 4
Kocası onu bırakıp da Almanyalara gidince kendi ekmeğini kazanmaya çalışan kanaat sahibi biri oluverdi.

Bu cümlede geçen "kanaat sahibi olmak" sözüyle anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 7
"Yumuşak" sözcüğü aşağıdaki cümlelerin hangisinde "Dikkat et, bu plastik parça sert, kırılabilir." cümlesindeki "sert" sözcüğünün karşıtı olarak kullanılmıştır?

Soru 8
Oraya vaktinde ............. bu iş daha başka bir biçim alırdı.

Bu cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilemez?

Soru 10
"Bu hareketi size yakıştıramadım" tümcesinde "yakıştıramamak" anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 16
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde "Bolu dün geceyi ayakta geçirdi." cümlesindeki altı çizili sözcükte görülen bir anlam olayı vardır?

Soru 17
(I) Derenin kenarında uzanan çocukların yanına gittim.
(II) ikisi de devamlı gülüyordu, merak ettim, ne oldu diye sordum.
(III) Çocuklardan biri balıklar bugün çok neşeliler, suda oynayıp duruyorlar dedi.
(IV) Ben de suya baktım; ancak balık falan yoktu.
(V) Beni görünce kaçmış olmalıydılar.

Bu parçadaki numaralı cümlelerden hangisinde insandan doğaya aktarma yapılmıştır?

Soru 20
Anadolu‘nun küçük(I) bir kasabasında eğitimsiz(II) bir çevrede kısıtlı(III) imkanlar içinde yetişmesine rağmen edebiyatta önemli(IV) bir yere geldi ve ölçülü(V) tutumuyla takdir topladı.

Bu cümlede numaralanmış sözcüklerin hangisinde "yetersiz, sınırlı, dar" anlamı vardır?

Testi İndir

NOT: Soruların cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Soru Yorumları Yorum Ekle

Facebook Yorumları

Anket

Sitemizi Değerlendiriniz...
Çok iyi
İyi
Çok kötü
Orta
Kötü

Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?