Öğretmenleri Bekleyen Tehlike!
MEB Müsteşarı Yusuf Tekin başkanlığında yapıldığı ifade edilen çalışmaya göre, öğretmenler 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu dışına çıkarılacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Öğretmen Kanunu Taslağı adı altında bir çalışma yaptığına dair bilgiler gelmektedir. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin başkanlığında yapıldığı ifade edilen çalışmaya göre, öğretmenler 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu dışına çıkarılacaktır.  Göreve yeni başlayan öğretmenler bir yıl kadrosuz olarak çalışacak, gerekirse bir yıl sonra görevlerine son verilecektir. Bu durum öğretmenlerin kadroya geçip geçmeyeceği konusunda siyasi ya da ideolojik saiklerin etkili olacağı, yandaşlığın esas alınacağı, belli kişilerin kayırılarak öğretmen yapılacağı, yandaş olmayanların da öğretmen olamayacağı anlamına da gelmektedir. Yeni çıkarılacak olan Öğretmen Kanunun mevcut öğretmenler için ise ne gibi tuzaklar barındırdığı bilinmemektedir.

657 Sayılı DMK dışına çıkarılması sonucunda öğretmenlerin devlet memuru olarak tanımlanmaması, buna bağlı olarak iş güvencesinin ellerinden alınması da söz konusu olabilir.  Bilindiği gibi hükümetin devlet memurlarının iş güvencesini ortadan kaldırmaya yönelik gayretleri vardır. Sendikamız da yıllardır iş güvencesi konusunda tehlike çanlarının çaldığını söylemekte, başta öğretmenlerimiz olmak üzere tüm devlet memurlarını bu konuda uyarmaktadır. İş güvencemiz olmazsa olmazımızdır. Her kim zehirli oklarını öğretmenlerin iş güvencesine çevirirse, karşısında 800 bin öğretmenin çelikleşmiş iradesini bulacaktır.
 
Bu noktada Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’i uyarıyoruz: Ateşle oynamayın. Öğretmenlerden elinizi çekin. MEB çalışanlarını fişlediğiniz yetmediği gibi şimdi de öğretmenlerimizin Cumhuriyet tarihi boyunca en büyük kazanımı olan iş güvencesine mi göz diktiniz? Artık karanlık tohumlarınızı öğretmenlerimiz üzerine ekmeye çalışmayın. Herkes bilmelidir ki; öğretmenleri 657 Sayılı DMK dışına çıkarmak bir maceraya atılmaktır.
 
800 bin öğretmen bu kirli tezgâha sessiz kalmayacaktır. Her gün yeni gerginlikler yaşayan ülkemizde yeni gerginlikler yaratmayın, aklınızı başınıza alın.
 
Bakan Nabi Avcı ve Müsteşar Yusuf Tekin’den en kısa zamanda, çıkarılması düşünülen Öğretmen Kanunu hakkında açıklama bekliyoruz. Buradan Türk Eğitim-Sen olarak soruyoruz: Öğretmenleri 657 Sayılı DMK dışına çıkarmayı planlıyor musunuz? Böyle bir çalışmanız var mıdır? Şayet böyle bir çalışmanız varsa, bununla neyi amaçlıyorsunuz? Çıkın yiğitçe bunu kamuoyuna açıklayın. Kapalı kapılar ardında baskın kanunlar çıkarmaya çalışmayın.
 
Bilin ki, 800 binlik öğretmen camiası oldubittilere prim vermeyecektir. Meydanı da boş zannetmeyin. Türk Eğitim-Sen olarak böyle bir girişimde bulunulması durumunda tüm öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığı’nın kapısına yığarız, o koltukları terk etmeniz için her türlü gayreti sarfederiz.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Bu haber 5161 defa okundu. 0 yorum yapıldı.
12 Ocak 2014 - 12:12

Haber Yorumları Yorum EkleFacebook Yorumları

Benzer Öğretmen Haberleri
2020 MEB Sınav Ücretleri - Açık öğretim Sınav Ücretleri - Net Ücretler
2020 Açıköğretim Kurumları Sınavı, Adaylık Kaldırma Yazılı Sınavı ve MEB'de yapılacak sınavlar için ücret tabloları şöyledir.
Öğretmenlerin 2020 Yılı Net Ek Ders Ücretleri
2020 yıl için öğretmenlerin net ek ders ücretleri belli oldu. Öğretmenler 2020 Ocak ayı itibariyle saat başına ne kadar ek ders ücreti alacaklar? Öğretmenlerin 2020 net ek ders ücretleri ne kadar?
Her ilçeye öğretmen destek noktası açılacak.
Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğüne bağlı olarak 81 il ve 957 ilçede kurulacak öğretmen destek noktalarını tanıttı.
Adaylık Kaldırma Sınavı (08 Aralık 2019) Kılavuzu Yayımlandı
Bakanlığın kadrolarında görev yapan aday (sözleşmeli/kadrolu) öğretmenlerin Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) Kılavuzu açıklandı.
MEB Şube Müdürlüğü 2018 Yılı Sınavı Tarihi ve Sınav Konuları
Yönetici Atama – On binlerce eğitimcinin beklediği şube müdürlüğü sınav takvimi sonunda açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile 2018 yılı şube müdürlüğü sınav takvimini belirledi.
2018 MEB Sınav Ücretleri - Açık öğretim Sınav Ücretleri - Net Ücretler
2018 Açıköğretim Kurumları Sınavı, Adaylık Kaldırma Yazılı Sınavı, Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı 2018/MTSKS dahil MEB'de yapılacak sınav ücretleri şöyledir.
Öğretmenlerin 2018 Yılı Net Ek Ders Ücretleri
2018 yıl için öğretmenlerin net ek ders ücretleri belli oldu. Öğretmenler 2018 Ocak ayı itibariyle saat başına ne kadar ek ders ücreti alacaklar? Öğretmenlerin 2018 net ek ders ücretleri ne kadar?
Öğretmen performans değerlendirme sistemi açıldı.
2017-2018 Eğitim öğretim yılı gündeme gelen öğretmen performans uygulaması Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitimin kalitesini arttırmak için yapılmıştır. Öğretmen performans değerlendirmede tüm detaylar...
Bakan yılmaz: Neden sözleşmeli öğretmenlik?
Kızıltepe´de vatandaşlara seslenen Bakan Yılmaz, sözleşmeli öğretmenliğin neden gerekli olduğunu açıkaldı.
Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu ne olacak?
Tekin, MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) Eğitim Bilişim Ağı (EBA) stüdyosundan yapılan canlı yayında, öğretmenlerden gelen soruları yanıtladı.
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?