Maliye'den Öğretmene zam açıklaması
Öğretim üyelerinin ve öğretmenlerin ek ödemelerinin artırılması konusunda bir çalışma olup olmadığı hususundaki soru önergesine Maliye Bakanlığı tarafından cevap verildi.

Bakanlık tarafından verilen cevapta özetle, öğretim elemanları ile öğretmenlerin aylık ve ücretlerinde % 0,27 oranında ve ayrıca brüt 175 TL. artış yapıldığı vurgulanarak, bu aşamada öğretim elemanları ile öğretmenlerin aylık ve ücretlerine zam yapılması yönünde bir çalışma olmadığı belirtildi.

Maliye Bakanlığından konuya ilişkin gelen cevap:
 
“Bilindiği üzere, 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, kamu idarelerinde aynı hizmet sınıfında, aynı veya benzer kadrolarda bulunan personel arasında ek ödeme, ikramiye ve fazla çalışma gibi değişik adlar altında yapılmakta olan ilave ödemelerden kaynaklanan kurumlar arası ücret dengesizliğinin ortadan kaldırılması amacıyla hazırlanmıştır. Bu kapsamda söz konusu KHK ile kurumlar arası ücret dengesizliğine neden olan ödemeler ile denge tazminatının uygulanmasına son verilmiş ve bu ödemeler yerine tüm personeli kapsayacak yeni bir ek ödeme sistemi ile üst yönetici ve kariyer meslek personeli için ise yeni bir ücret sistemi getirilerek aynı hizmet sınıfında, aynı veya benzer kadrolarda bulunan personel arasındaki ücret dengesizliği ortadan kaldırılmıştır. Bu suretle, söz konusu Kanun Hükmünde Kararname, özü itibarıyla farklı kamu idarelerinde aynı hizmet sınıfında aynı veya benzer unvanlı kadrolarda bulunan personel arasındaki ücret dengesizliğinin ortadan kaldırılmasına yönelik bir düzenleme olup, tüm kamu görevlileri için uygulanacak genel bir maaş ve ücret artışı düzenlemesi değildir. Bu nedenle, söz konusu Kanun Hükmünde Kararnameyle ücret dengesizliği bulunmayan personele yönelik herhangi bir ücret artışı öngörülmemiştir.
 
Ayrıca, kamu çalışanlarının mali ve sosyal haklarında yapılan artışlar, Devletin mali imkanları, memleketin ekonomik gelişmesi ve milli gelir düzeyi, genel geçim şartları ile yıllık enflasyon oranları göz önünde bulundurulmak suretiyle tespit edilmektedir. Ayrıca, 5982 sayılı Kanun ile yapılan Anayasa değişikliği sonucunda 2012 yılından itibaren memurlar ve diğer kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında yapılacak artışlar, karşılıklı müzakereler ile yürütülen toplu sözleşme süreci sonucunda belirlenmeye başlanmıştır. Bu çerçevede, kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında 2012 ve 2013 yıllarında yapılan artışlar 2012/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararıyla belirlenmişken, 2014 ve 2015 yıllarında yapılacak artışlar ise “Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşme” ile belirlenmiştir.
 
Bu çerçevede, 2014 yılında öğretim elemanları ile öğretmenlerimiz dahil kamu görevlilerimizin aylık ve ücretlerinde % 0,27 oranında ve ayrıca brüt 175 TL. artış yapılmıştır.
 
Bu artışlara ilave olarak öğretmenlerimizin eğitim öğretim tazminatlarında 75 TL. artış yapılmış ve Temmuz ayında da 75 TL. daha artış sağlanacaktır.
 
Diğer taraftan, bu aşamada belirli bir hizmet grubunun mali ve sosyal haklarının artırılmasına yönelik Bakanlığımızca yapılan herhangi bir çalışma bulunmamaktadır.” memurunyeri

 

Bu haber 5341 defa okundu. 0 yorum yapıldı.
20 Şubat 2014 - 23:25

Haber Yorumları Yorum EkleFacebook Yorumları

Benzer Öğretmen Haberleri
2020 MEB Sınav Ücretleri - Açık öğretim Sınav Ücretleri - Net Ücretler
2020 Açıköğretim Kurumları Sınavı, Adaylık Kaldırma Yazılı Sınavı ve MEB'de yapılacak sınavlar için ücret tabloları şöyledir.
Öğretmenlerin 2020 Yılı Net Ek Ders Ücretleri
2020 yıl için öğretmenlerin net ek ders ücretleri belli oldu. Öğretmenler 2020 Ocak ayı itibariyle saat başına ne kadar ek ders ücreti alacaklar? Öğretmenlerin 2020 net ek ders ücretleri ne kadar?
Her ilçeye öğretmen destek noktası açılacak.
Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğüne bağlı olarak 81 il ve 957 ilçede kurulacak öğretmen destek noktalarını tanıttı.
Adaylık Kaldırma Sınavı (08 Aralık 2019) Kılavuzu Yayımlandı
Bakanlığın kadrolarında görev yapan aday (sözleşmeli/kadrolu) öğretmenlerin Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) Kılavuzu açıklandı.
MEB Şube Müdürlüğü 2018 Yılı Sınavı Tarihi ve Sınav Konuları
Yönetici Atama – On binlerce eğitimcinin beklediği şube müdürlüğü sınav takvimi sonunda açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile 2018 yılı şube müdürlüğü sınav takvimini belirledi.
2018 MEB Sınav Ücretleri - Açık öğretim Sınav Ücretleri - Net Ücretler
2018 Açıköğretim Kurumları Sınavı, Adaylık Kaldırma Yazılı Sınavı, Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı 2018/MTSKS dahil MEB'de yapılacak sınav ücretleri şöyledir.
Öğretmenlerin 2018 Yılı Net Ek Ders Ücretleri
2018 yıl için öğretmenlerin net ek ders ücretleri belli oldu. Öğretmenler 2018 Ocak ayı itibariyle saat başına ne kadar ek ders ücreti alacaklar? Öğretmenlerin 2018 net ek ders ücretleri ne kadar?
Öğretmen performans değerlendirme sistemi açıldı.
2017-2018 Eğitim öğretim yılı gündeme gelen öğretmen performans uygulaması Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitimin kalitesini arttırmak için yapılmıştır. Öğretmen performans değerlendirmede tüm detaylar...
Bakan yılmaz: Neden sözleşmeli öğretmenlik?
Kızıltepe´de vatandaşlara seslenen Bakan Yılmaz, sözleşmeli öğretmenliğin neden gerekli olduğunu açıkaldı.
Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu ne olacak?
Tekin, MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) Eğitim Bilişim Ağı (EBA) stüdyosundan yapılan canlı yayında, öğretmenlerden gelen soruları yanıtladı.
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?