Test Kategorileri
Testler KPSS KPSS Genel Yetenek - Genel kültür Türkçe Testleri KPSS Türkçe Cümlede Anlam Testi Çıkmış Sorular

Soru 2

Türkçe sözcüklerin sonunda yumuşak ünsüzler (b, c, d, g) bulunmaz, sert ünsüzler (p, ç, t, k) bulunur. Böyle sözcükler, ünlü ile başlayan bir ek alınca sondaki sert ünsüzler yumuşar.

Aşağıdaki cümlelerin hangisindeki altı çizili sözcük bu kuralı örneklendirmemektedir?


Soru 8

Derneğimizin Çankaya'da(I) 22 Ocak Pazartesi(II) Günü(III) saat 14.30‟da yapılacak olan toplantısında siz değerli(IV) üyelerimizi(V) de aramızda görmek istiyoruz.

Bu cümledeki numaralanmış sözlerden hangisinin yazımı yanlıştır?


Soru 9
İstanbul'u bir günde gezmek ( ) bütün yönleriyle tanımak olanağı yoktur ( ) ancak ( ) zaman zaman yapacağınız kaçamaklarla kentin bambaşka özelliklerine tanık olabilirsiniz. Bu tümcedeki ayraçlara ( ) aşağıdaki noktalama imlerinden hangisi sırasıyla getirilmelidir?

Soru 10

Ünlü ressam Degas, bir gün ünlü şair Mallarme‟ye dert yanmış ( ) “ölçü biliyorum ( ) uyak biliyorum; ayrıca özgün, güzel düşüncelerim de var () fakat yazmayı denediğim şiirler bir şeye benzemiyor.”

Bu cümlede ayraçla () belirtilen yerlere, sırasıyla, aşağıdakilerin hangisinde verilen noktalama işaretleri getirilmelidir?


Soru 11

Arnavut kaldırımlı dar (I) sevimli sokakları (II) beyaz badana üzerine sarı (III) mavi desenlerle süslenmiş duvarları (IV) begonya kokusunun (V) hissedildiği küçük avlularıyla sanki ortaçağ yaşamını günümüze taşıyor bu kent.

Bu cümlede numaralanmış yerlerden hangisine bir noktalama işareti konmasına gerek yoktur?


Soru 12

Karlara gün ışığı vurdu mu bembeyaz (I) pırıl pırıl parlayan uçsuz bucaksız düzlüğü seyretmek ne büyük bir zevk (II) Temiz hava (III) içimize çektiğimiz bol oksijen acıktırıyor hepimizi. Hemen tepenin eteklerine kurulmuş (IV) şu anda yörenin çalışan tek oteli olan beyaz (V) iki katlı yapıya doğru hızlı hızlı yürümeye başlıyoruz.

Bu parçadaki numaralanmış yerlerden hangisine ötekilerden farklı bir noktalama işareti koymak gerekir?


Soru 13

Hümanizma akımı (I) sanat ve edebiyatta eski Yunan ve Lâtin yazarlarının estetik görüşlerine bağlanma (II) onların yapıtlarını sevme (III) anlayışını getirmişti. Bu anlayışa göre Yunan ve Lâtin edebiyatları örnek alınacak (IV) bu edebiyatlarda işlenen duygu ve düşünceler benimsenecekti. Böyle de oldu. Kimi sanatçılar, Hümanizma'nın getirdiği (V) bu anlayışa yöneldiler.

Bu parçadaki numaralanmış yerlerden hangilerine herhangi bir noktalama işareti koymaya gerek yoktur?


Soru 14

Tarladan toplandığı andan başlayarak sebzeler ( ) meyveler besin değerlerini yavaş yavaş yitirmeye başlar. Ürünlerin pazarlara ( ) marketlere ulaşma süresini de sakın ha unutmayın ( ) Tazeliğini yitirmiş bir sebzenin yemeğe katacağı lezzet ne olur ( ) Kısacası ne alırsanız alın ( ) onu en kısa sürede tüketin.

Bu parçada ayraçlarla ( ) belirtilen yerlere aşağıdakilerden hangisinde verilen noktalama işaretleri sırasıyla getirilmelidir?


Soru 15

Balıkesir‟den çıkıp Edremit'e yöneldiniz mi sizinle kaynaşır, bütünleşir doğa (I) Yamaçlarda koyu yeşil çamlar, aşağılarda açık yeşil çınarlar, kavaklar (II) Kekik kokulu, çam kokulu bir esinti yalar geçer bedeninizi (III) Bir hışırtı, Şap Dağı'nın, Madra Dağı'nın derinliklerine çeker sizi (IV) Bir yunmuş arınmışlık duygusu uyanır içinizde (V)

Bu parçadaki numaralanmış yerlerin hangisinde ötekilerden farklı bir noktalama işareti kullanılmalıdır?


Testi İndir

NOT: Soruların cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Soru Yorumları Yorum EkleFacebook Yorumları

Anket

Sitemizi Değerlendiriniz...
Çok iyi
İyi
Çok kötü
Kötü
Orta
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?