Not Kategorileri
Notlar KPSS Tarih Ders Notları 2018 KPSS Tarih Dersine Nasıl Çalışılır?

Bu yazımızın konusu tarih dersine nasıl çalışır? Bu KPSS tarih olabilir veya üniversiteye geçiş sınavı tarih olabilir. Tarih bildiğiniz gibi yoruma dayalı bir derstir. 

2018 KPSS Lisans Tarih Konuları

- İslamiyet Öncesi Türk Tarihi
- Türk – İslam Tarihi
- Osmanlı Tarihi
- Osmanlı Yenileşme ve Demokratikleşme Hareketleri
- Avrupa’da Yaşanan Gelişmeler ve Bu Gelişmelerin Türk-İslam Dünyasına Etkileri
- Yüzyılda Osmanlı Devlet
- Kurtuluş Savaşı’nın Hazırlık Dönemi
- Kurtuluş Savaşı Muharebeler ve Antlaşmalar Dönemi
- Atatürk ilke ve İnkılapları
- Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası
- Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi

KPSS Lisans Tarih Soru Dağılımları

 

Tarih dersine nasıl çalışır?
Tarih dersi çok nankör bir derstir. Ders çalıştıktan kısa süre sonra ister sayısalcı olun, ister sözelci olun çok çabuk unutulabilen bir derstir. Çok fazla bilgi yığını olduğundan bu derse nasıl çalışabiliriz, bu kadar bilginin içinde nasıl sonuca ulaşabiliriz onun taktiklerini vereceğiz. Aşağıda verdiğim taktiklerle sözel derslerin tamamında başarılı olabileceksiniz.

 

8 Adımda Verimli Tarih Çalışma Yöntemi 

 

1. Adım: Sevmek, ilgi duymak

İnsan sevmediği derste kesinlikle başarılı olamaz. öncelikle dersi sevmeye odaklanın. Derse ilgi duymanız için kendinizde merak uyandırın. Merak uyandırabilmek için televizyondaki tarih programları var, tarihi romanları karıştırın, tarihi dizileri izleyin. Bunlar tarihi sevmemize vesile olacaktır. Kendi kendinize sürekli tarihle ilgili sorular sorun. Neden acaba böyle olmuş, niye böyle olmamış gibi sorularla derse odaklanabilirsiniz.

2. Adım: Yorum katmak, güncelle karşılaştırmak
Sürekli kendi yorumunuzu katmanız gerekiyor. Geçmişte söyle olsaydı, bugün böyle olurdu. Bu şekilde yorum katarak kendi kendinize konuyu içselleştirmeniz gerekiyor. İçselleştirdiğiniz zaman ders daha kalıcı hale gelecektir. Yine bunun için kodlamalar yapabilirsiniz. Sürekli ezberleyerek tarih dersinden başarılı olunamaz. Bunu geçmiş yıllarda görmüştük. Mantığını anlayarak sebep-sonuç ilişkilerine bakarak yorum katmanız lazım.

3. Adım: MEB ders kitaplarını okumak
Milli Eğitim Bakalnlığı’nın ders kitaplarını okumak oldukça fayda sağlıyor. Öncelikle özet bir kitaptan tarih çalışılmaz. Hiç tarih bilginiz yoksa oturup da cep kitaplarından konuları öğrenmeye çalışmayın. Neden bunu söylüyoruz? Zihninizde madde madde birbirinden kopuk bağlantısız cümleleri bir arada tutamazsınız. Bu kadar şeyi ezberlerseniz birbirine karışır, çorba olur. Ders kitapları ise tarihi biraz daha hikayeleştirerek, roman gibi, akıcı bir şekilde aktarıldığından dolayı ders kitaplarını okursanız  çok fazlasını göreceksiniz. Eğer vaktiniz varsa video izlemekten bile daha etkilidir. 80-100 video izleyeceğinize her birisi 1 saatten, bence ders kitapları daha faydalı olacaktır. Ders kitaplarını da Talim Terbiye kurulu’nun sitesinden veya EBA e-kitap adresinden telefonunuza veya bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

4 Adım: “Hap notlar” almalı veya özet çıkartmalısınız.
KPSS Tarih sınavında her şeyin özetini tutamazsınız. bunu yerine hap bilgiler diye adlandırdığımız kartları almalı veya geçmiş yıllara göre tarih sorularını yukarıda paylaşmıştım. Bu konulara çıkmış soruların ağırlığına göre kısa kısa not kağıtları oluşturun. Sizin için önemli olan noktaları, sınavda çıkabilecek püh noktaları bir yere kayıt edip bunları ara ara tekrarlamanız sizin için çok faydalı olacaktır. Odanız, dolabınız, yatağınız her yer notlarla dolsun hiç önemli değil. Onlarla sürekli göz göze gelin. Sürekli tekrarlayın. Özellikle bilgi sorularında bu notlar işinize çok yarayacaktır.

5. Adım: Video, fotoğraf, slayt gösterileri
Derste tarih dinliyorsunuz ama yine de tarih dersini yapamıyorsanız işitsel zekanızdan ziyade görsel zekanız daha iyi olabilir. bunun için de video, fotoğraf veya slayt gösteriler görsel zekası iyi olanlar için derste başarılı olabilmek için daha önemlidir. özellikle sayısal veya eşit ağırlık öğrencilerinin görsel zekası, sözel zekalarına oranla daha baskın olduğundan bu yöntemi deneyebilirler. Youtube videoları izleyebilirsiniz, görsellerden zenginleştirilmiş tarih görsellerine bakabilirsiniz. Tarihi dönemlere ait fotoğrafları internetten aratın. kısa kısa belgeseller internette mevcut. Konu akışına göre bunları izleyebilirsiniz. Bu sayede daha kalıcı öğrenmeler gerçekleştirebilirsiniz.

6. Adım: Her ünite için en az 2 farklı soru bankası
Her ünite sonrası en az 2 farklı soru bankası bitirmeniz gerekiyor. KPSS çok zeki insanı değil, çok çalışan bol bol soru çözen, sınav mantığını çözen insanların daha fazla puan aldığı sistemdir. Onun için de en az 2 farklı soru kitabını çözmenizi öneriyoruz. Konuya çalıştıktan sonra mutlaka konu sonlarındaki testleri çözün. Yaprak testlerinizi çözün. Bu sayede dersin içeriği sorularla daha da kalıcı öğrenmelere neden olacaktır. Ayrıca sitemizde yer alan KPSS testleri bölümündeki tarih testlerini'de çzömeyi ihmal etmeyin. Tarih testleri için tıklayınız.

7. Adım: Kronolojiyi not alın. Her gün okuyun.
Konuları bütün olarak çalıştıktan sonra, kronolojiyi kafanızda oturtmanız gerekiyor. Tarih birbirini izleyen olaylar silsilesinden oluştuğu için kronolojiyi mutlaka not alın. Bunları ezberlemek yerine sürekli okursanız artık aklınızın bir köşesinden hangi olaydan sonra hangi olayın geleceği kafanızda oluşsun. Bilgiler parça parça bir bütün olarak çerçeveyi tamamlaması lazım. Dersin içeriğini bir bütün olarak öğrenebilmeniz için o kronolojiyi bilmeniz gerekir. Özellikle İnklap tarihin’de kronoloji çok önemlidir. Soruları yorumlamanızda çok kolaylık sağlar.

8. Adım: Geçmiş konuları sürekli oku / sesli anlat, kaydet ve dinle
Tarih çok nankör bir derstir. ne kadar konuyu öğrendim deseniz de 2-3 hafta sonra o konuyu unuttuğunuzu fark edeceksiniz. Bunun için konuları ara ara tekrar etmeniz ve üzerine test çözmeniz gerekir. 90 üstü alan arkadaşlar tarih dersini sürekli tekrar ettiklerini, kısa kısa özet geçtikten sonra bol bol tekrar soruları çözdüğünü ve bu sayede çok başarılı olduklarını söylemektedirler. Konuyu öğrendim diyip asla bırakmayın. Sesli olarak da telefonunuza kaydedebilir daha sonra tekrar için bunları dinleyebilirsiniz. Kendi sesinizden dinlerseniz konuyu içselleştirebilir daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Arkadaşlarınıza konuyu özetlemeye çalışın. Öğrenmenin en iyi yöntemi konuyu başkalarına öğretmektir. 

Tarih veya diğer dersleri çalışmaya başlarken oturup 1 hafta 10 gün boyunca aynı derse odaklanmayın. Tabi ki bireysel farklılıklardan dolayı herkesin öğrenmesi farklıdır. Ancak sözel derse çalıştığınız 2 saat sonra sayısal dersin de tekrarını yapmaya özen gösterin. 

Deneme sınavları eksiklerinizi tamamlamak için çok etkili bir yöntemdir. Sınav gününe kadar yanlış yapma hakkınızın olduğunu unutmayın. yapamadığınız veya yanlış yaptığınız sorulara odaklanın ve sorular üzerinden eksikliklerinizi tamamlayın. Eğer soruyu yapamamışsanız o konuda eksiğiniz vardır ve dönüp konuyu tekrar edin. Bu sayede konularda eksiğiniz kalmayacaktır.

KPSS’den 27 soru geliyor bildiğiniz gibi. 4-5 adet soru zor soru olarak karşımıza çıkıyor. Belirleyici soru olarak karşımıza çıkıyor. Ancak 20 ve üzeri net yapmak bu anlattığımız yöntemlerle çok kolay. 

İlla 27 soruda 25 net yapacam diye hedef koymayın. Sınav anında zor geldiği zaman moralinizi bozar. Sınav esnasında heyecan hedefinizin çok yüksek olduğundan kaygıya yol açar ve çok düşük net yapmanıza neden olur. Hedefi rakiplerimden daha çok çalıştım. Rakiplerimden daha iyi biliyorum. Bu soruyu ben yapamazsam hiç kimse yapamaz şeklinde kendinizi motive edin. Size zor gelen sorular başkalarına da zor gelmektedir. onun için moral ve motivasyonunuzu asla düşürmeyin.

Tarih sınavı çoğunlukla sorular bilgi sorusu olduğundan bilemediğiniz soruyu sallayarak doğru cevabı bulamazsınız. O soruyu boş bırakmak yanlış yapmaktan çok daha iyidir. 

2018 KPSS sınavında sizlere şimdiden başarılar diliyoruz.

EgitimRehber.Net Editörü

 

Bu not 2766 defa okundu. 0 yorum yapıldı.
24 Aralık 2017

Not Yorumları Yorum EkleFacebook Yorumları

Anket

Hangi sınava hazırlanıyorsunuz?
KPSS
YKS-TYT-AYT
LGS
DGS
ALES
Açık Lise
MEB Görevde Yükselme
YDS
İlkokul
Ortaokul
Lise
AÖF - AUZEF - Uzaktan Eğitim
Diğer Sınavlar
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?