Test Kategorileri
Testler KPSS Eğitim Bilimleri Program Geliştirme KPSS Program Tasarısının Hazırlanması Testi

Soru 1

Program geliştirme uzmanları. birçok kesimden belirledikleri öğrencilere anketler yoluyla hayata. okula, kendilerine dair beklentilerinin neler olduğunu sormuştur.

Program geliştirme uzmanlarının özellikle tespit etmeye çalıştığı ihtiyaç türü aşağıdakilerden hangisidir?


Soru 2

Fen ve teknoloji öğretmenleri işledikleri bazı konuların, öğrencilerin matematiksel denklem ve eşitlik kurmayı henüz bilmediklerinden dolayı öğrenilmediğini belirleyip durumu yetkililere iletirler. Bu verileri elde eden Bakanlık. Matematik Öğretim Programı'nda değişiklik yapar.

Yukarıdaki örnekte hangi ihtiyaç belirleme yaklaşımı kullanılmıştır?


Soru 4
Program geliştirme sürecinde ihtiyaçların anketlerle, görüşmelerle, testlerle vs. tespit edilmeye çalışılması, ihtiyaç belirleme aşamalarından hangisinin kapsamındadır?

Soru 5

Bir özel sürücü kursu, öğrencilerinin tamamının sınavda başarılı olmasını istemektedir. Elde edilen sonuçlar ise öğrencilerin % 70'inin sınavı başarıyla tamamladığını göstermektedir. Bu verileri elde eden kurs yetkilileri programlarında değişiklik yapmaya karar verirler.

Yukarıdaki örnekte ihtiyaç belirleme yaklaşımlarından hangisinin uygulanma şekline benzer bir analiz söz konusudur?


Soru 7

Öğretim programlarını yenilemek isteyen Bakanlık; mesleki örgütler, sivil toplum örgütleri, üniversiteler, eğitim yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve velilerden veri toplama yoluna gitmiştir.

Kullanılan ihtiyaç belirleme yaklaşımı hangisidir?


Soru 8
Sonuçların gözden geçirildiği, neden-sonuç ilişkilerinin saptandığı, amaçların belirlendiği ihtiyaç belirleme aşaması hangisidir?

Soru 9
Öğrencinin ilgi ve ihtiyaçlarına yönelik program tasarımlanmasını öngören eğitim programları özellikle hangisi üzerinde detaylı şekilde ihtiyaç belirlenmesini gerektirir?

Soru 10
Program tasarım yaklaşımlarında yeniden kurmacılık eğitim felsefesi dayanaklı sorun merkezli programı öngören uzmanların aşağıda verilen özellikle hangi alanda ihtiyaç belirlemeleri gerekir?

Soru 11
İhtiyaç belirleme sürecinde elde edilen sonuçların ilgililerle paylaşılması ve işe koşulması bu sürecin hangi basamağında yapılan işlemlerdir?

Soru 12

I. Hazırlık

ll. Bilgi toplama

lll. Bilgilerin analizi

IV. Bilgilerin kullanımı

V. Bilgilerin rapor edilmesi

Hangi ikisi yer değiştirirse ihtiyaç belirleme sürecinin aşamaları doğru olarak sıralanmış olur?


Soru 13
Mevcut durumdan hareketle olması muhtemel durumların tahmin edilerek eğitimde ihtiyaç belirleme hangi yaklaşımla hareket edildiğini gösterir?

Soru 15

Sene başında ve sonunda öğrencilerin bilgi ve beceri düzeyleri saptanmış, elde edilen sonuçlar önceden belirlenen standartlarla karşılaştırılmıştır.

Yukarıdaki örnekte kullanılan ihtiyaç belirleme yaklaşımı ve tekniği hangileridir?


Soru 16

Öğrencinin okulda öğrendiği bir konuyla ilgili herhangi bir yerde uygulama alanı bulamaması bilginin işlevsiz olduğunu göstermektedir.

Bu durumda uzmanların aşağıdakilerden hangisine yeterince dikkat etmedikleri söylenebilir?


Testi İndir

NOT: Soruların cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Soru Yorumları Yorum EkleFacebook Yorumları

Testi İndir

Anket

Hangi sınava hazırlanıyorsunuz?
KPSS
YKS-TYT-AYT
LGS
DGS
ALES
Açık Lise
MEB Görevde Yükselme
YDS
İlkokul
Ortaokul
Lise
AÖF - AUZEF - Uzaktan Eğitim
Diğer Sınavlar
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?