KPSS A Grubu soru dağılımı bir an önce açıklanmalı
KPSS A Grubu soru dağılımı bir an önce açıklanmalı
ÖSYM 16 Ocak tarihli ilanıyla KPSS A Grubu alan soru sayılarının 40’tan 30’a düşürüldüğünü bildirdi. Ancak hangi dersten kaç soru çıkacağı ve hangi derslerden soru gelmeyeceği belirsiz. 
 
Kısa bilgi
Kariyer meslekleri (müfettişlik, uzmanlık, kaymakamlık gibi) düşünen KPSS adayları, sınavda A grubu oturumlara yani Pazar günü yapılan sabah ve öğle oturumlarına katılmaktadırlar. Adaylar bu oturumlarda 10 farklı alandan (hukuk, iktisat, ÇEKO, maliye gibi) sınava girmekte ve her alandan 40’ar soru çözmekteydiler.
 
16 Ocak’ta ÖSYM tarafından yapılan duyuruda soru sayılarının 30’a düştüğü ve sınav süresinin azaltıldığı bilgisi verildi.
 
Soru dağılımı belirsiz
 
ÖSYM sadece soru sayısının düştüğünü belirtti fakat her bir alanın içinde yer alan derslerin yeni soru dağılımının nasıl olacağını belirtmedi. Soru dağılımı adaylar için çok önem arz ediyor, çünkü adaylar çalışmalarını soru sayısı çok olan alanlara göre şekillendiriyorlar.
 
Bazı dersler müfredattan çıkabilir iddiaları
Soru sayısının 40’tan 30’a düşmesi neticesinde sorular önceki oranda doğrudan şundan şu kadar gelir diye tahmin edilemiyor. Duyurunun ardından konuyla ilgili resmi yetkililerin "bazı derslerden artık soru gelmeyecek müfredattan çıkartacağız" şeklinde resmi olmayan açıklamalar yaptıkları bilgisi dolaşmaya başladı. Örneğin, hukuk alanında icra hukukundan, maliye alanında maliye politikasından, kamu yönetimi alanında anayasa hukukundan soru gelmeyeceği yönünde ciddi iddialar bulunmaktadır.
 
KPSS kursları programlarını netleştirmek istiyorlar
 
Verilen ilanın ardından ve bazı derslerin müfredattan çıkarılacağı iddialarının üstüne, KPSS kursları hangi derslerin çıkarılacağının bir an önce netleşmesini istiyorlar. Çünkü kurslar, soru gelmeyecek olan bir alandan boşu boşuna öğrencilere ders vererek hem adayların vakitlerini çalmak istemiyorlar hem de yok yere böyle bir hoca maliyetine katlanmak istemiyorlar.
 
KPSS adayları da dağılımın netleşmesinden yana
 
Şüphesiz ki dönemin ortasında böyle bir sistem değişikliğine gidilmesi adaylar arasında "dere geçerken at değiştirilmez" şeklinde tepkilere neden oldu. Zaten zorlu ve yıpratıcı bir süreçte bulunan adaylar "geçen sene de dönem sonu ortasında soru sayıları değişti, dönem sonunda soru tarzı değişti ve psikolojimiz bozuldu. Yine mi aynı şey olacak? Çıkacak olan bir ders varsa bir an önce söylesinler ve boşuna o derslere çalışarak vakit kaybetmeyelim" diyerek bu durumun bir an önce netleşmesini istediklerini belirtmekteler.
 
Kutay Seymen ARIKAN
 
kutay@memurlar.net
Bu haber 1504 defa okundu. 0 yorum yapıldı.
21 Ocak 2014 - 12:07

Haber Yorumları Yorum EkleFacebook Yorumları

Benzer KPSS Haberleri
2018 KPSS Türkçe Konu Dağılımı
2018 yılında ÖSYM tarafında yapılacak olan KPSS Türkçe sınavının konu ve soru dağılımları aşağıdaki gibidir.
KPSS ücreti yeniden belirlendi!
ÖSYM Yönetim Kurulunca, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Alan Bilgisi sınavlarında oluşan maliyet artışlarını önlemek amacıyla, çoklu oturumlu sınav yapma yöntemi, test bazında zaman farklılaştırması ve bağımsız test uygulamasıyla bunlara bağlı...
2016 KPSS Ortaöğretim sınav soru ve cevapları
2016-KPSS Ortaöğretim Düzeyi Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarının Yayımlanması
KPSS Ortaöğretim Sınavı'na rekor sayıda katılım
Bu yılki KPSS Ortaöğretim sınavına, 3 milyon 500 bin aday başvurdu. 20 Kasım'da yapılacak sınav, ÖSYM'nin en yoğun katılımlı sınavı olacak.
2010 KPSS Genel Kültür-Genel Yetenek sınavı iptal edildi
2010 yılında soruların çalınmasıyla birlikte Eğitim Bilimleri sınavı iptal edilmiş ve sınav tekrarlanmıştı. Ankara İdare mahkemesi 2010 yılında yapılan KPSS Genel Kültür Genel Yetenek Sınavını iptal etti.
KPSS Tarih ve Eğitim Bilimleri Konu Dağılımında Değişiklik
KPSS 2015 kılavuzunun ardından sınav ile ilgili ayrıntılar yavaş yavaş belli olmaya başladı. Bir değişiklikte Tarih ve Eğitim Bilimleri sınavlarına geldi.
Sınava 4 ay kala KPSS B'ye hazırlanmak! İşte püf noktalar...
KPSS’yi hafife alan veya özel sebepler nedeniyle sınava hazırlanamayanları son günlerde lisans KPSS’ye hazırlık telaşı sardı. Bize ulaşan yoğun mesajlar üzerine B Grubu adaylarımıza genel olarak bazı bilgiler vermek istiyoruz.
2015 KPSS Başvuru Tarihleri
ÖSYM, 2015-KPSS A Grubu, Öğretmenlik (ÖABT), Teknik Öğretmenler için mühendislik tamamlama programları giriş sınavı, ALES ve LYS sınavlarının başvuru tarihlerini açıkladı.
Yargıtay Başkanlığı Sözleşmeli Personel Alımı Başladı
Yargıtay Başkanlığı'na Alınacak Personel İçin Kpps En Az 50 Puan Almış Olanlar Başvurabilecek Maaşlar 3.732,48 Türk Lirası...
2014 KPSS Ortaöğretim/Önlisans Sonuçları Açıklandı
2014 KPSS Ortaöğretim Önlisans sonuçları açıklandı. Bütün adayların merakla beklediği sonuçlar nihayet ÖSYM tarafından İlan Edildi. Adaylar sonuçları mebpersonel.com üzerinden öğrenebilecekler.
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?