Etkili Öğrenme Yöntemi ve Öğrenme Hızını Arttırmak
Öğrenmeyi öğrenmek diye bir şeyi hiç duydunuz mu? Şimdi diyebilirsiniz ki bu da nereden çıktı. O kadar ders, konu varken bir de bunu mu öğreneceğiz? Bana sorarsan her şeyden önce ilk öğrenmen gereken öğrenmeyi öğrenmektir.

Öğrenmeyi öğrenmek diye bir şeyi hiç duydunuz mu? Şimdi diyebilirsiniz ki bu da nereden çıktı. O kadar ders, konu varken bir de bunu mu öğreneceğiz? Bana sorarsan her şeyden önce ilk öğrenmen gereken öğrenmeyi öğrenmektir.

Öğrenme ile ilgili taktikleri kimisi lisede öğrenir, kimisi üniversitede. Eğer şanslıysa ilkokul döneminde kavramaya başlar. Ders çalışma sürecinde belleğini en iyi şekilde kullanabilmek ve hızlı öğrenebilmek için bir dizi kurala uymanız gerekir. Uyguladığınız taktirde hızlı öğreneceğinize eminim. O halde şimdi ders çalışırken öğrenme hızını arttıracak maddelere bir göz atalım.

Öğrenme Hızını Arttırmak İçin Yapılması Gerekenler

1- Çalışma Masası

Herkesin çok iyi bildiği üzere öncelikle bir çalışma masan olmalı ve masada derslerine çalışmalısın. Bu masa sana ait bir odada olsa iyi olur. Ancak kullanabilecek sana ait bir oda yoksa ortak kullanılan alanda bir çalışma köşesi de oluşturmaya çalışabilirsin. Çalışma şartları oluştuğuna göre diğer adıma geçebiliriz.

2- Seanslar halinde çalış

Dadik bir şekilde 30 dakikalık seanslar halinde çalışmanı önerebilirim. 30 dakika boyunca su içmek için bile kalkmadan sadece dersine odaklanarak çalışmanı önerebilirim. Örneğin bugün 5 seans yapacağım şekilde kendine hedefler koyabilirsin. Çalışacağın onlarca konuya odaklanmaktansa süreye odaklanman şimdi hangisine çalışacağım kaygısından seni uzaklaştırabilir.

3- Ara vermeyi ihmal etme!

Her 30 dakikalık çalışma seansları şeklinde 10 dakikalık aralar koyarak çalışabilirsiniz. Bu aralarda beden gevşer ve zihin öğrendiklerini daha da sağlamlaştırır. Çalışma seanslarında saat tuttuğun gibi molaların için de 10 dakikayı geçmeyecek şekilde zaman tutmanı öneririm. O aralarda her şeyle uğraşabilirsin. Ancak mümkün olduğu sürece telefon, bilgisayar ve televizyondan uzak durmanı öneririm.

4- Tekrar yapmayı ihmal etme

Alman Psikolog Hermann Ebbinghaus’un unutma evresinde en kritik kısım tekrarlar yapmaktır. Tekrar bir çoğumuz için sevilmeyen kelime olabilir. Çünkü çalışırken hızlıca ilerlemek ve bitirmek istiyoruz. Ancak unutma grafiği gösteriyor ki yeni bir şey öğreniyorsanız her 20 dakikada bir tekrar yapmak oldukça etkilidir. Kişi öğrendiğinin büyük bir kısmını 20 dakika içerisinde unutuyor. Hiç tekrar yapılmazsa öğrenilmiş bilginin %80’i unutulabiliyor. Yani konuyu öğrendim, hızlıca yeni konuya geçeyim demeden önce dönüp tekrar bir göz atmakta fayda var.

5- Gece yatmadan ve sabah kalkınca öğrendiklerini tekrar et

Gece yatmadan önce ve sabah kalktığınızda 10 dakika öğrendiklerinizi gözden geçirmelisiniz. Bu durum bilgiyi pekiştirmenizi sağlayacaktır.

6- Belirli aralıklarla tekrar et

Aradan zaman geçse bile öğrendiğiniz bilgi beyninizde yerleşene kadar daha seyret aralıklarla tekrarlar yapmalısınız. Bu tekrar kimi zaman göz atma şeklinde bile olabilir. uzun süreli kalıcılığı sağlayacak ve zihninizin hatırlama sürecinde daha kolay çağrışım yapmasını sağlayacaktır. Hızlı tekrar öğrenme sürecinde o kadar önemli ki konuyu bir kaç ay sonra yeniden öğreniyormuş gibi çalışmamak için hızlı, kısa ve seyrek aralıklarla konuyu tekrar etmenizi öneririm.

7- Müzik dinleyerek ders çalışmayı bırakın

Biliyorum keyif alıyorsunuz ve motive oluyorsunuz. Ancak ders için ayırdığınız dikkatin müzikle bölüşülmesi verimi verimi oldukça düşürüyor. Birçoğunuz diyebilir ki ben müzik dinlerken bir süre sonra müzik sesini duymuyorum bile. Duymadığınız müzik sesi bir süre sonra sizde yorgunluk yapıp performansın düşmesine neden olacak. Bu sebeple size önerim müzik dinleyeceğiniz saati dahi programınızda belirlemeniz ve ders saatinden ayırmanız.

Bu haber 1672 defa okundu. 0 yorum yapıldı.
25 Aralık 2017 - 00:07

Haber Yorumları Yorum EkleFacebook Yorumları

Benzer Eğitim Haberleri
2023 Eğitim Vizyonu Nedir?
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitim sistemimizde yapılacak köklü ve yenilikçi bazı değişiklikleri kamuoyu ile paylaştı. 2023 Eğitim vizyonunun temeline ‘’insanı’’ alan bu yeni sistemin vizyonunu sizler için açıklayacağız.
Liseye Geçiş Sınavı (2019 LGS) Örnek Sorular
Liseye Geçiş Sınavı (2019 LGS) Örnek Sorular - 2019 LGS Örnek Sorular PDF indir
4+4+4 Eğitim Sistemi Sınıfta Kaldı.
2012 yılında devrim niteliği taşıyan 4+4+4 diye adlandırılan eğitim sistemimiz 6 yıl geride kaldı. Hacettepe Üniversitesi Prof. Ekber Şahin ve Dr. Çiğdem İş Güzel 4 dönem 2 bin 81 öğrencinin akademik gelişimini izledi.
Etkili ve Verimli Ders Çalışmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Verimli ders çalışma yöntemleri nelerdir? Ders çalışmaya başlamadan önce, ders esnasında ve ders çalışmasından sonra nelere dikkat edilmelidir?
Bakan Yılmaz: 2019´da ikili eğitimi kaldıracağız
Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, programı kapsamında Mardin Kızıltepe´de çeşitli temaslarda bulundu.
E-Okul nedir?
e-Okul, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) projesi kapsamında 2007 yılının Ocak ayında kullanıma açılmış olan bir okul yönetim bilgi sistemi web yazılımıdır.
MEBBİS nedir?
Mebbis; Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri’nin kısa adıdır. Yani Milli Eğitim Bakanlığı’nın sağladığı tüm hizmetler ve olanaklar Mebbis üzerinden yapılabiliyor.
EBA nedir?
Eğitimin geleceğe açılan kapısı olan Eğitim Bilişim Ağı, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çevrimiçi bir sosyal eğitim platformudur.
FATİH Projesi nedir?
FATİH Projesi, eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak ve okullarımızdaki teknolojiyi iyileştirmek amacıyla BT araçlarının öğrenme-öğretme sürecinde daha fazla duyu organına hitap edilecek şekilde derslerde etkin kullanımı için
Formal Eğitim nedir?
Formal eğitim, planlı ve programlı bir eğitim sürecidir. Eğitimin sonunda kazanılacak hedefler önceden bellidir ve plan programda yazılıdır. Formal eğitim profesyonel kişiler tarafından verilir.

Anket

Hangi sınava hazırlanıyorsunuz?
KPSS
YKS-TYT-AYT
LGS
DGS
ALES
Açık Lise
MEB Görevde Yükselme
YDS
İlkokul
Ortaokul
Lise
AÖF - AUZEF - Uzaktan Eğitim
Diğer Sınavlar
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?