Bakan Nabi Avcı: Akıllanıyoruz, Kalın Kitaplar Basmıyoruz
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ders kitaplarında yapılan yeniliklere değinerek, “Artık akıllanıyoruz, kalın kitaplar basmıyoruz. İkinci dönem okuyacakları kitabı ayrıca yapıyoruz” dedi.

Bakan Nabi Avcı, uyum haftası kapsamında Çankaya'da Süheyla Sıtkı Alp İlkokulu'nu ziyaret ederek, okula bir hafta erken başlayan okul öncesi ve 1. sınıf öğrencilerine kırtasiye ürünleri hediye etti.

Çocuklarla tek tek ilgilenen, velilerle ve öğretmenlerle sohbet eden Avcı, burada yaptığı açıklamada yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diledi.

Avcı, 3 yıldır yürütülen uygulamayı bu yıl yaygınlaştırdıklarını belirten Avcı, "Bu uygulamayla öğretmenlerimiz ve okul yöneticilerimizle velilerimiz arasındaki ilişkileri ve karşılıklı yardımları artırmayı amaçlıyoruz. Bugüne kadar da uygulamalarımızdan güzel neticeler aldık" diye konuştu.

Çocukların daha önce bilmedikleri bir ortama girdiklerini ve ister istemez hem onlarda hem de velilerde tedirginlik oluşabileceğine değinen Avcı, bu uygulamayla hem bunun giderilebileceğini hem de çocukların birbirini tanımaları açısından fırsat oluşturduğunu söyledi.

Bu yıl ortaokul ve lise için de "öğrencilerin girdikleri yeni ortamı tanısınlar" diye uyum programını yaygınlaştırdıklarına işaret eden Avcı, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da bu uygulamaya gösterdikleri yakın ilgi nedeniyle annelere teşekkür etti.

Okul öncesi için ilk kez kitap dağıtıldı

Bakan Avcı, okul öncesi eğitimi verilen sınıfları da gezdi. Avcı, bu yıl ilk kez okul öncesi çocuklar için "Pamuk Şekerim" adlı bir kitap basıldığını belirterek "Temel Eğitim Genel Müdürümüze çok teşekkür ediyorum çok güzel bir çalışma oldu. İlk defa okul öncesi çocuklarıma yönelik böyle güzel eğitim malzemeleri ücretsiz olarak dağıtıldı. Önümüzdeki yıllarda devam edecek inşallah" dedi.

Kitabın öğretmenlerden alınan ön bilgi kapsamında hazırlandığının altını çizen Avcı, "Artık akıllanıyoruz, kalın kitaplar basmıyoruz. İkinci dönem okuyacakları kitabı ayrıca yapıyoruz. İlkokul, ortaokul ve lise kitaplarını da sömestrlere bölerek kitaplarımız çocukların yorulmayacağı etaplara getirilecek. Pamuk Şekerim bu bakımdan da anlamlı bir uygulama" değerlendirmesinde bulundu.

Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık da projenin, "Bu sizin hayaliniz, sizin isteğinizdi, biz gerçekleştirdik" diyerek, 1 milyon 132 bin adet bastırılıp Türkiye'deki bütün okul öncesi çocuklara dağıtıldığını belirtti.

Kocabıyık, kitabın içeriğinde çocukların bilişsel, fiziksel, duygusal gelişimleri için özellikle akademisyenlerce oluşturulan bir etkinlik kitabı olduğunu bildirdi.

Bakan yardımcısından öğretmen vurgusu

Öte yandan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem de, "Öğretmenler şahsiyet mimarlarıdır. Öğrencilerimizi sizler şahsiyetlendireceksiniz. Onları değerleri ile vatan sevgisi, ülkelerine ilim, bilim ve sosyal alanlarda başarılı öğrenciler olarak yetiştirecek ve anılacaksınız" dedi.

Erdem, 2014-2015 eğitim öğretim yılı açılışı nedeniyle Akyurt ilçesinde Yıldırım Beyazıt İlkokulu'ndaki törene katıldı.

Okulu çok beğendiğini söyleyen Erdem, öğretim hayatında okul binalarıyla ilgili hiçbir şey hatırlamadığını aktararak şunları söyledi:

"Ama öğretmenlerimizle ilgili çok şeyler hatırlıyorum. Önemli olan içeriği. Öğretmenlerimiz sizler çok önemlisiniz. Hele ilköğretim okulları çok önemli. Öğretmenler şahsiyet mimarlarıdır. Öğrencilerimizi sizler şahsiyetlendireceksiniz. Onları değerleri ile vatan sevgisi, ülkelerine ilim, bilim ve sosyal alanlarda başarılı öğrenciler olarak yetiştirecek ve anılacaksınız. Hazreti Ali'nin bana “bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” lafıda belki de bunun için söylendi. Biz yıllar geçse de hocalarımızı unutmuyoruz.”

Açılışa, Erdem'in yanı sıra Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, Ankara Vali Yardımcısı Yıldırım Uçar ile bürokratlar ve mülki amirler, okul müdürleri, öğretmenler ve veliler katıldı. Erdem, açılışta minik öğrencilere kırtasiye malzemesi hediye etti.

Bu haber 1409 defa okundu. 0 yorum yapıldı.
9 Eylül 2014 - 15:36

Haber Yorumları Yorum EkleFacebook Yorumları

Benzer MEB Haberleri
MEB 2017 Yılı Sınav Görevli, Salon Başkanı-Gözetmen Ücretleri Ne Kadar?
MEB 2017 Yılı Merkezi Sınavlar;Açık Öğretim Lisesi-Ortaokulu vb MEB Sınavlarında Görevli, Salon Başkanı-Gözetmen Ücretleri
Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği Kimlere Ödenir? (RESMİ YAZI)
Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği Kimlere Ödenir? Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin yeni eğitim-öğretim yılı hazırlık ödeneği miktarını belirledi.
Belletmen eğitimi farkındalık kursu açılıyor
Belletmen eğitimi farkındalık kursu açılıyor
İşletmede mesleki eğitim ders yükü nasıl hesaplanır?
İşletmede mesleki eğitim ders yükü nasıl hesaplanır?
Milli eğitim şürasında görüşülecek konular
Milli eğitim şürasında görüşülecek konular
Bakan Nabi Avcı: Akıllanıyoruz, Kalın Kitaplar Basmıyoruz
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ders kitaplarında yapılan yeniliklere değinerek, “Artık akıllanıyoruz, kalın kitaplar basmıyoruz. İkinci dönem okuyacakları kitabı ayrıca yapıyoruz” dedi.
Bakan Avcı, milli eğitim sistemini eleştirdi
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı,
MEB'E ÇİFTE STANDART SUÇLAMASI
Zaman Gazetesinin haberine göre Milli Eğitim Bakanlığının 250 bin öğrenciye vereceği özel okul teşviğinde bazı okullar, tüm kriterleri taşımasına rağmen teşvik verilecek kurumlar listesine alınmadı, listede olanlar da sonradan çıkarıldı.
15 BİN 694 YENİ KONTENJAN
Ortaöğretim kurumlarında bu hafta gerçekleştirilen nakil işlemleri ile birlikte Türkiye genelinde 15 bin 694 ilave kontenjan açılmıştır.
Avcı: Özel okullarda şişirilmiş notlar inceleniyor
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, özel okullarda öğrencilere şişirilmiş not verildiği iddiasıyla ilgili, Bu konuda duyduklarımız var. Müfettişler inceliyor. Öğretmenin yaptığı yazılıyla, bizim yaptığımız sınav arasında fark olup olmadığına bak
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?