Ales Başvuru 2014 ÖSYM
Ales Başvuru 2014 ÖSYM

 Ales Başvuru 2014 ÖSYM tarafından başvuruların alınacağı ales başvuru 2014 için başvurular bugün başlamış durumda. Ales başvuru 2014 yılı içerisinde başvuru yapacak adaylar ales başvuru 2014 ekranını sitemiz egitimrehber.net adresinde bulabilecekler. Ales başvuru 2014 ekranı için haberimizin devamında bulabilirsiniz. Ales başvuru 2014 ekranı modülü için geri sayım başlamış durumdayken ales başvuru 2014 için gün sayanlar için nihayetinde başvurular bugün başlaığı haberimizin devamında linke tıklayarak ales başvuru 2014 yılı için gerçekleştirebilirsiniz. Büyük bir heyecanla beklenen ales başvuru 2014 yılı için sistem bugün açılmış durumda. Şimdiden tüm okuyucularımıza başarılar diliyoruz.

Ales başvuru 2014 yılı içerisinde gerçekleştirecek adaylar için ales başvuru 2014 ekranı açılmış durumda. Bu kapsamda tüm gerekli teknik ve detaylı bilgiyi sitemizde bulabileceksiniz. Ales başvuru 2014 için uzun süredir bekeleyen binlerce aday için derlediğimiz bu haberimizde ales başvuru 2014 modülü sayesinde başvurularınız eksiksiz ve düzgün bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Ales başvuru 2014 yılı için gerekli günü bekleyenler ösym tarafından ales başvuru 2014 bugün başlamış durumdadır. Ales başvuru 2014 yılı için yapmak isteyen adaylar ales başvuru kılavuzunda yer alan bilgiler neticesinde ales başvuru 2014 yılı için tamamlamış olacaklardır. Bu kasamda aşağıdaki linkimize tıklayarak doğrudan ales başvuru 2014 işlemlerinizi eksiksiz bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız. 

-Ales başvuru ekranı için tıklayınız

Tüm soru görüş ve önerilerinizi yorumlar kısımından bizlere aktarabilirsiniz. Şimdiden tüm adaylara başarılar diliyoruz. Ales sınavıyla ilgili tüm detaylardan en hızlı bir şekilde haberdar olmak istiyorsanız lütfen bizleri resmi facebook ve twitter adresimizden takip ediniz. 
 

2014-ALES İlkbahar Dönemi Sınavı, 11 Mayıs 2014 tarihinde yapılacaktır.
 
Sınava başvurular, 10-19 Mart 2014 tarihleri arasında yapılacaktır.
 
78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için, ÖSYM tarafından yapılacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (ALES) girmek zorunludur.
 
Türkiye’de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek isteyenler de ALES’e girmek zorundadırlar.
 
Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlik öğrencilerinden, ALES’e girmiş olma koşulu aranmaz. Ancak, Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlardaki doktora programlarına başvurularda Üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca ALES puan şartı getirilebilir.
 
Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla veya kamu kurum ve kuruluşlar adına lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacaktır. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri zorunludur. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkânlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girme zorunluluğu bulunmamaktadır.
 
Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacaktır.            
 
Sınava, bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler. ALES’e yabancı uyruklular da girebilecektir.
 
Sınava başvurmak isteyen adaylar, 2014-ALES İlkbahar Dönemi Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru tarihleri içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı yapılmayacaktır. Kılavuzda; başvuru, sınav, değerlendirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.
 
Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.    
 
ÖSYM BAŞKANLIĞI
 
 
Bu haber 1672 defa okundu. 0 yorum yapıldı.
10 Mart 2014 - 10:40

Haber Yorumları Yorum EkleFacebook Yorumları

Benzer ALES Haberleri
ÖYP ile araş. gör. alımında ALES'in ağırlığı düştü
ÖYP kapsamındaki kadrolara yapılacak atamalara esas puanlamada değişiklik yapıldı
ALES'te değişiklikler var!
Osym açıklama yaptı Ales 2013-Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınav değişikliği yaptı. Ales İlkbahar sınav değişikliği Adayların dikkatine ALES soru sayısı 120 ve süre ise 150 dakika olarak değiştirildi
ALES başvuruları pazartesi başlıyor
ANKARA (AA) - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) ilkbahar dönemi başvuruları, 10 Mart Pazartesi başlayacak. ÖSYMden yapılan açıklamaya göre, ALES ilkbahar dönemi 11 Mayısta yapılacak. Sınava başvurular, 10-19...
2014 ALES İlkbahar başvuru kılavuzu ve bilgileri
2014 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) İlkbahar Dönemi: Başvurular
ALES 5 günde açıklandı..
ÖSYM ALES'i açıklamada rekor kırdı..
ALES sonbahar dönemi sınavı yapıldı
ALES sonbahar dönemi sınavı, 81 il merkezi ile Lefkoşa ve Bişkek’te yapıldı.
2013 Ales sonbahar dönemi sınavı pazar günü yapılacak
Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonbahar dönemi 17 Kasım Pazar günü yapılacak.
İstanbul'da ALES sınavına girecek öğrenciler dikkat!!!
Kurum, İstanbul'da sınava girecek öğrencileri cep mesajla uyardı.
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?