4+4+4 Eğitim Sistemi Sınıfta Kaldı.
2012 yılında devrim niteliği taşıyan 4+4+4 diye adlandırılan eğitim sistemimiz 6 yıl geride kaldı. Hacettepe Üniversitesi Prof. Ekber Şahin ve Dr. Çiğdem İş Güzel 4 dönem 2 bin 81 öğrencinin akademik gelişimini izledi.

Yetkililerin devrim niteliğinde bir sistem diye ortaya attığı ve çok tartışılan eğitim sistemimizde 6 seneyi geride bıraktık. Peki öğrenci gelişmeleri göz önüne alındığında gerçekten başarılı bir proje oldu mu?

Hacettepe Üniversitesi Prof. Ekber Şahin ve Dr. Çiğdem İş Güzel 4 dönem 2 bin 81 öğrencinin akademik gelişimini izledi. Sonuçlar ise pek iç açıcı değil. Yapılan araştırmada 69 aydan önce okula başlayan öğrenciler 70 aylık okula başlayan öğrencilere göre matematik, türkçe ve hayat bilgisi derslerinde başarısız olduklarını ortaya koyuyor. Öğrencilerin önemli bir kısmı birinci sınıfın gerektirdiği hazırbulunuşluğa sahip olmadan okula başladı. 

Elde ettikleri sonuçları Educational Policy Analysis and Strategic Research adlı derginin 2018 yılı ikinci sayısında makale olarak yayımladılar.

Araştırmanın sonuçlarında diğer saptamalar ise şöyle:

Küçük yaş grubundaki öğrencilerin hazıbulunuşluluk seviyesinin çok küçük olduğu,

69 yaş öncesinde birinci sınıfa başlayan öğrencilerin ses ayrımı, bilişsel kavramları ve metin anlama dağarcığının zayıf olduğu,

Birinci sınıfa başlayan öğrencilerin matematikte sayılar, geometri ve ölçme alanlarında, türkçe dersinde dinlediğini anlama, okuduğunu anlama, sözcük dağarcığı alanlarında ve hayat bilgisi alanında ise kurallar bilgisi, kavramlar gibi alanlarda büyük yaş grubuplarına göre gelişimlerinin geride kaldığı belirlendi.

Bu haber 1057 defa okundu. 0 yorum yapıldı.
26 Eylül 2018 - 20:02

Haber Yorumları Yorum EkleFacebook Yorumları

Benzer Eğitim Haberleri
2023 Eğitim Vizyonu Nedir?
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitim sistemimizde yapılacak köklü ve yenilikçi bazı değişiklikleri kamuoyu ile paylaştı. 2023 Eğitim vizyonunun temeline ‘’insanı’’ alan bu yeni sistemin vizyonunu sizler için açıklayacağız.
Liseye Geçiş Sınavı (2019 LGS) Örnek Sorular
Liseye Geçiş Sınavı (2019 LGS) Örnek Sorular - 2019 LGS Örnek Sorular PDF indir
Etkili Öğrenme Yöntemi ve Öğrenme Hızını Arttırmak
Öğrenmeyi öğrenmek diye bir şeyi hiç duydunuz mu? Şimdi diyebilirsiniz ki bu da nereden çıktı. O kadar ders, konu varken bir de bunu mu öğreneceğiz? Bana sorarsan her şeyden önce ilk öğrenmen gereken öğrenmeyi öğrenmektir.
Etkili ve Verimli Ders Çalışmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Verimli ders çalışma yöntemleri nelerdir? Ders çalışmaya başlamadan önce, ders esnasında ve ders çalışmasından sonra nelere dikkat edilmelidir?
Bakan Yılmaz: 2019´da ikili eğitimi kaldıracağız
Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, programı kapsamında Mardin Kızıltepe´de çeşitli temaslarda bulundu.
E-Okul nedir?
e-Okul, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) projesi kapsamında 2007 yılının Ocak ayında kullanıma açılmış olan bir okul yönetim bilgi sistemi web yazılımıdır.
MEBBİS nedir?
Mebbis; Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri’nin kısa adıdır. Yani Milli Eğitim Bakanlığı’nın sağladığı tüm hizmetler ve olanaklar Mebbis üzerinden yapılabiliyor.
EBA nedir?
Eğitimin geleceğe açılan kapısı olan Eğitim Bilişim Ağı, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çevrimiçi bir sosyal eğitim platformudur.
FATİH Projesi nedir?
FATİH Projesi, eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak ve okullarımızdaki teknolojiyi iyileştirmek amacıyla BT araçlarının öğrenme-öğretme sürecinde daha fazla duyu organına hitap edilecek şekilde derslerde etkin kullanımı için
Formal Eğitim nedir?
Formal eğitim, planlı ve programlı bir eğitim sürecidir. Eğitimin sonunda kazanılacak hedefler önceden bellidir ve plan programda yazılıdır. Formal eğitim profesyonel kişiler tarafından verilir.
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?