2023 Eğitim Vizyonu Nedir?
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitim sistemimizde yapılacak köklü ve yenilikçi bazı değişiklikleri kamuoyu ile paylaştı. 2023 Eğitim vizyonunun temeline ‘’insanı’’ alan bu yeni sistemin vizyonunu sizler için açıklayacağız.

Mutlu Çocuklar , Güçlü Türkiye !

Hükümet politikalarıyla, çağın getirdikleriyle bilimsel ve teknolojik gelişmelerle mevcut eğiti sisteminin değişmesinin kaçınılmaz olduğu görülmektedir. Son zamanlarda ülkemizde okul kavramı eğitim kavramı denildiği zaman sadece sınıf geçmeye dayalı bir anlayışın insanlarda yer edindiği aşikardır. Okullar sadece sınıfların geçildiği, bilgilerin ezberlenip, bir iş bulmaya yönelik olan kurumlar halini aldı. Ama okullar, dersler, eğitim insanı robotlaştırıp, yapması zorunlu görülen bu adımları tamamlamak zorunda oldukları kurumlar olmamalıdır.

 Eğitimin baş öznesi insandır. Ve insan, değişen şartlara uyum sağlamak zorunda olan, kendini çok yönlü bir şekilde geliştirebilen bir canlıdır. Mutlu çocuklar yetiştirmek için var olan okullar, eğitim sistemi güçlü bir Türkiye için olmazsa olmazdır.

2023 Eğitim Vizyonu’nda, öğrenciye sadece beceri kazandırmanın hayatı göğüslemeye yetmediğini, insana ait evrensel, yerel, maddi, manevi, mesleki, ahlaki ve millî tüm değerleri kapsayan ve kuşatan bir gelişim, değişim ve ilerleme modelinin benimsemesi üzerinde durulmaktadır.

Eğitimdeki başarı sadece sınavlardan alınan notlar, sınıf geçme, okulu bitirdikten sonra maaşlı bir iş bulmaktan ibaret olmamalıdır. Çünkü insan sosyolojik bir canlıdır. Makine gibi kendine yüklenen görevleri yerine getirmek dışında, iyi ve ahlaklı bir insan olma, sosyal ve kültürel açıdan yeterli bir birey olabilme potansiyelini gerçekleştirdiği sürece eğitim doğru bir eğitimdir diyebiliriz.

Öğrencilerimiz, günümüzde ezbere dayalı eğitim sistemi içerisinde bilgileri ezberleme ve günü kurtarma amacıyla eğitim almaktadırlar. Öğrenciler bir bilgiyi öğrenirken neden ya da ne için öğrendiğini sorgulamadan sadece sınav ya da sınıf geçme amacına hizmet etmesi için bu bilgiyi öğrenmektedir. Bu durumda, öğrenen değil ezberleyen bireylerin yetişmesine neden olmaktadır.

Sorgulama yetisini kullanmayan, öğrendikleriyle mutlu olmayan, öğrenme ortamını zorunluluktan ibaret gören öğrenci profilinin terk edilmesi için 2023 Eğitim Vizyonu şekillenmiştir. Kısacası 2023 Eğitim Vizyonu’nda amaç, başta ahlaklı olmak üzere çok yönlü olan insanın bütün özelliklerini ortaya çıkaran ve  temelinde ‘’insan’’ olan bir sistemi tüm yönüyle hayata geçirebilmektir.

Bu haber 1708 defa okundu. 0 yorum yapıldı.
10 Eylül 2019 - 20:43

Haber Yorumları Yorum EkleFacebook Yorumları

Benzer Eğitim Haberleri
Liseye Geçiş Sınavı (2019 LGS) Örnek Sorular
Liseye Geçiş Sınavı (2019 LGS) Örnek Sorular - 2019 LGS Örnek Sorular PDF indir
Etkili Öğrenme Yöntemi ve Öğrenme Hızını Arttırmak
Öğrenmeyi öğrenmek diye bir şeyi hiç duydunuz mu? Şimdi diyebilirsiniz ki bu da nereden çıktı. O kadar ders, konu varken bir de bunu mu öğreneceğiz? Bana sorarsan her şeyden önce ilk öğrenmen gereken öğrenmeyi öğrenmektir.
Etkili ve Verimli Ders Çalışmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Verimli ders çalışma yöntemleri nelerdir? Ders çalışmaya başlamadan önce, ders esnasında ve ders çalışmasından sonra nelere dikkat edilmelidir?
E-Okul nedir?
e-Okul, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) projesi kapsamında 2007 yılının Ocak ayında kullanıma açılmış olan bir okul yönetim bilgi sistemi web yazılımıdır.
MEBBİS nedir?
Mebbis; Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri’nin kısa adıdır. Yani Milli Eğitim Bakanlığı’nın sağladığı tüm hizmetler ve olanaklar Mebbis üzerinden yapılabiliyor.
EBA nedir?
Eğitimin geleceğe açılan kapısı olan Eğitim Bilişim Ağı, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çevrimiçi bir sosyal eğitim platformudur.
FATİH Projesi nedir?
FATİH Projesi, eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak ve okullarımızdaki teknolojiyi iyileştirmek amacıyla BT araçlarının öğrenme-öğretme sürecinde daha fazla duyu organına hitap edilecek şekilde derslerde etkin kullanımı için
Formal Eğitim nedir?
Formal eğitim, planlı ve programlı bir eğitim sürecidir. Eğitimin sonunda kazanılacak hedefler önceden bellidir ve plan programda yazılıdır. Formal eğitim profesyonel kişiler tarafından verilir.
İnformal Eğitim nedir?
İnformal eğitim, doğal ortamda kendiliğinden gerçekleşir. Yani bayramda bir babanın çocuğuna el öpmeyi öğretmesi yeri ve zamanı geldiği için kendiliğinden gerçekleşen bir eğitimdir.
Örgün ve Yaygın Eğitim nedir?
Örgün eğitim, birbirini takip eden kesitlerden oluşan eğitim türüdür. Yani bir kesiti tamamlamadan diğerine geçmek mümkün değildir. Örneğin ortaokulu bitirmeden liseye başvurmak ve başlamak mümkün değildir.
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?