KPSS GY - GK - Eğitim


MEB Sınavları


ÖABT - Kpss A Lisans


YKS Sınavları


Diğer Sınavlar ve Testler


Testler > Deneme Sınavları > Öğrenme Psikolojisi Deneme Sınavı

Soru 1

Annesi, işe giderken sürekli ağlayan oğlu Kerem'i rahatlatmak ve mutlu etmek için işe gitmeden önce ona çikolata vermekte ve sarılıp öpmektedir. Bir süre sonra Kerem'i

Soru 3
Televizyonda kredi kartı borcundan dolayı evlerini ve eşyalarını satmak zorunda kalan, hatta borçlarını ödeyemediği için hapse atılan kişilerin haberlerini izleyen Hasan Bey'in, kredi kartını iptal ettirerek nakit alışveriş yapmaya başlaması hangi öğrenme yaklaşımı ile açıklanabilir?
Soru 4

Annesi, oğlu Hasan ayakta giyinirken düşüp yaralanmasından korktuğu için ona sürekli olarak "Ayakta pantolon giyilmez, Şeytan ayağını sokar derler." demektedir. Bu tür şeyleri bilgisizlik olarak nitelendiren Hasan bir gün ayakta pantolonunu giyerken düşmüş ve ayağını kırmıştır.

Hasan'ın bu olaydan sonra ayakta giyinmenin kendisine uğursuzluk getirdiğine inanarak ayakta giyinmemesi aşağıdakilerden hangisine örnek olarak verilebilir?

Soru 6

Ahsen, yerde gördüğü örümceği eline alarak mutfaktaki annesine göstermek üzere götürmüş ve annesi Ahsen'in elindeki örümceği görür görmez çığlık atmıştır. Annesinin çığlığı üzerine çok korkan ve elindeki örümceği birden yere atan Ahsen bu olaydan sonra ne zaman örümcek görse çığlık atarak annesine doğru koşmuştur.

Tepkisel koşullanma süreci dikkate alındığında, Ahsen için "annesinin attığı çığlık" aşağıdaki kavramlardan hangisine örnek oluşturmaktadır?

Soru 7
Yolun başındaki ağaç ile yolun sonundaki ağaç farklı büyüklükte görünmesine rağmen her ikisini de aynı biçimde algılama Gestalt yaklaşımında hangi kavramla açıklanabilir?
Soru 8

Ergenlerin anne-babaları, çocuklarının arkadaşlarının kim olduklarına dikkat edip "kötü çocuklar" diye nitelendirdikleri gençlerle arkadaş olmalarına engel olmaya çalışırlar.

Ebeveynler ne tür öğrenmenin oluşacağından endişe ettikleri için bu çocuklarla arkadaşlığa engel olmaya çalışırlar?

Soru 9

Televizyonda yayınlanan "Parmaklıklar Ardında" isimli bir televizyon dizisinde, kadın mahkümların gördükleri kötü muamele nedeniyle hapishanede isyan çıkararak sorunlarına çözüm bulmaya çalıştıkları gösterilmiştir.

Bu dizinin yayınlanmasının ardından hapishanelerdeki isyan olaylarında artış gözlenmesi sosyal öğrenme kuramına göre aşağıdakilerden hangisi ile açıklanabilir?

Soru 10

Maaşını aldığı gün otobüse binen ve bütün maaşını çaldıran Sabit Bey bu duruma çok üzülmüş ve bundan sonra maaşını aldığı gün otobüse binmek yerine taksi ile evine dönmeye başlamıştır.

Sabit Bey'in parasını bir daha çaldırmamak için otobüse binmemesi aşağıdaki hangi kavrama örnek oluşturmaktadır?

Soru 11

Bir patron, işçilerine yapmış olduğu oldukça düşük maaş zammını açıklamadan önce ülkedeki yüksek işsizlik oranından bahsetmiş, daha sonra birçok iş yerinin toplu işçi çıkarmak zorunda kaldığını ve fabrikasının zarar etmesine rağmen işçi çıkarma yoluna hiç gitmediklerini belirtmiş ve en son aşamada onlara yapmış olduğu zam oranını açıklamıştır.

Bu işyeri patronunun işçilerin olumsuz tepkisini engellemek için yapacağı zam oranını bu şekilde açıklaması hangi kuramcının hangi davranış değiştirme tekniği ile ilişkilendirilebilir?

Soru 12

İzlediği bir korku filminde insanların gece odaların kapılarını açtıklarında tehlikelerle karşılaştıklarını gören 21 yaşındaki Aliye, tek başına lambası yanmayan bir odaya girmeye korkmaktadır.

Aliye'nin korkusu aşağıdakilerden hangisinin sonucudur?

Soru 13
Bir sınıf öğretmeninin ders anlatırken önemli yerlerde sesinin tonunu yükseltmesi, "Burayı dikkatlice dinleyin" demesi, ders sırasında ilginç sorular sorması öğrenmeyi etkileyen malzemeden kaynaklı hangi faktöre örnek oluşturmaktadır?
Soru 14
Edimsel koşullanma ile ilgili kavramları öğrendikten sonra daha önce öğrenmiş olduğu klasik koşullanma kavramlarını karıştırmaya başlayan bir öğrencinin bu davranışı aşağıdaki hangi kavram ile açıklanabilir?
Soru 15

Zeynep Hanım işe başladığı ilk gün yaptığı bir hata yüzünden amiri tarafından çok kötü bir şekilde azarlanmış ve bu olaydan sonra amirinin odasının kapısında yazılı duran ismini gördüğünde dahi kalbinin hızla atmaya başladığını ve terlediğini fark etmiştir.

Zeynep Hanım'ın amirinin ismini görür görmez kaygılanmaya başlaması klasik koşullanma sürecinde hangi kavram ile açıklanabilir?

Soru 16

Cihat ailesinin istediği kızla evlenmesine izin vermemesine çok sinirlenmiş ve öfkeyle evden çıkarak elinde bir bidon benzinle geri dönmüş ve benzini dökerek babasının arabasını ateşe vermiştir.

Cihat'ın bu davranışı edimsel koşullanma ilkelerine göre hangi kavrama örnek oluşturmaktadır?

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)
Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim