MEB: Tatile gelen resmi bayramlarda ek ders ücreti ödenir

MEB: Tatile gelen resmi bayramlarda ek ders ücreti ödenir
15 Kasım 2016 - 22:12

“Tatile gelen resmi bayramlarda ek ders ücreti ödenir” haberimiz de “Cuma ve Cumartesi gününe gelen Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bugünlerde yapılan eğitim ve öğretim faaliyetleri (Egzersiz çalışmaları, destekleme ve yetiştirme kursları, kulüp çalışmaları vs) tatil nedeniyle yapılamayacağından bu eğitim ve öğretim faaliyetlerine ek ders ücreti ödenecek mi?” sorusuna cevap aramıştık.

Cevaben;

“Milli Eğitim Bakanlığı Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 16. maddesinin 1. fıkrası (b) bendindeki; “b)İl düzeyinde milli ve mahalli bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, milli ve mahalli bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile milli bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.” hükümlerine istinaden milli bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılmaktadırlar.

09.03.1981 tarihli ve 17284 sayılı resmi gazetede yayımlanan 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 1. maddesindeki; 1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye’nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00’ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.” Hükümlerince 28 ekim Cuma günü öğleden sonra başlayan Cumhuriyet Bayramı 29 Ekim gece 24:00’da bitmektedir.

Buna göre Milli Eğitim Bakanlığı Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 16. maddesinin 1. fıkrası (b) bendindeki; “…milli bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.” hükümlerine istinaden Cuma günü öğleden sonra başlayan ve Cumartesi gece 24:00’da biten Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yapılamayan eğitim ve öğretim faaliyetleri (Egzersiz çalışmaları, destekleme ve yetiştirme kursları, kulüp çalışmaları vs ) tatil nedeniyle yapılamayacağından bu eğitim ve öğretim faaliyetlerine ek ders ücreti ödenecektir.”

Demiş ve Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 22/04/2011 tarihli ve 27503 sayılı ve “Ek ders ücreti”konulu yazılarına yer vererek,

İşte o görüş yazısı;

Bu görüş yazısının, yukarıda yer verdiğimiz Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 16. maddesinin 1. fıkrası (b) bendine yer vererek “…milli bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılır.”dediğini açıklamıştık.

Bu konuda işlem yapmayan İl Milli Eğitim Müdürlükleri Bakanlığa görüş sormuş olup Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü 08/11/2016 tarihli ve 12560519 sayılı ve “Ek ders ücreti” konulu yazıları ile cevap vererek konuya açıklık getirmişlerdir.

İşte o görüş yazısı;

Söz konusu bu görüş yazısı Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 27/07/2007 tarihli ve 49720 sayılı yazısına atıfta bulunarak milli bayramlarda ek derslerin ödenmesi gerektiğini açıklamıştır.

İşte o görüş yazısı;

 

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 27/07/2007 tarihli ve 49720 sayılı yazısının 1. maddesindeki “1) İlgi Karar kapsamında ek ders ücretinden yararlanmakta olan Bakanlığımızın merkez ve taşra teşkilatı personeli, söz konusu değişikliğin yürürlüğe girdiği 21/07/2007 tarihinden itibaren milli bayramlar (Cumhuriyet Bayramı, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, Zafer Bayramı) nedeniyle tatil edilen günlerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacaklardır.

İlgili yönetmelikleri gereği bu bayramlar nedeniyle bazı eğitim kurumlarında bir günden fazla tatil edilen günler de aynı kapsamda değerlendirilecektir. Söz konusu bayram günlerinde izinli ve raporlu durumda olanlar ise, bu günlere ilişkin ders ve ek ders görevlerini yapmış sayılmayacaklardır.” açıklamaları ile milli bayramlarda ek derslerin ödenmesi gerektiğini açıklamıştır.

Ayrıca yazının köşesinde yer alan notta “Personel Genel Müdürlüğü Şube Müdür Ahmet Aytaç Tören Katılsın Katılmasın Herkesin Ücreti ödenecek” Notu dikkat çekmektedir.

Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 16. maddesinin 1. fıkrası (b) bendindeki; “…milli bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar hükümlerine istinaden Cuma günü öğleden sonra başlayan ve Cumartesi gece 24:00’da biten Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yapılamayan eğitim ve öğretim faaliyetleri (Egzersiz çalışmaları, destekleme ve yetiştirme kursları, kulüp çalışmaları vs ) tatil nedeniyle yapılamayacağından bu eğitim ve öğretim faaliyetlerine ek ders ücreti ödenecektir.

Ahmet KANDEMİR


Bu haber 399 defa okundu. 0 yorum yapıldı.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)



Diğer Öğretmen Haberleri

Öğretmen performans değerlendirme sistemi açıldı.
 
2017-2018 Eğitim öğretim yılı gündeme gelen öğretmen performans uygulaması Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitimin kalitesini arttırmak için yapılmıştır. Öğretmen performans değerlendirmede tüm detaylar...
Görüntülenme: 247 Yorum: 0 Tarih: 30 Ekim 2017 - 20:31
Bakan yılmaz: Neden sözleşmeli öğretmenlik?
 
Kızıltepe´de vatandaşlara seslenen Bakan Yılmaz, sözleşmeli öğretmenliğin neden gerekli olduğunu açıkaldı.
Görüntülenme: 314 Yorum: 0 Tarih: 17 Eylül 2017 - 23:47
Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu ne olacak?
 
Tekin, MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) Eğitim Bilişim Ağı (EBA) stüdyosundan yapılan canlı yayında, öğretmenlerden gelen soruları yanıtladı.
Görüntülenme: 191 Yorum: 0 Tarih: 15 Eylül 2017 - 17:37
2017 Yılı ÖSYM-YGS-LYS-KPSS SINAV GÖREVLİ ÜCRETLERİ (OCAK-HAZİRAN)
 
2017 yılında ÖSYM tarafından yapılacak olan ( KPSS, YGS, LYS, ALS, TUS, EKPSS, ALES, ehliyet, AÖF, MTSK ) gibi sınavlarda görevli, gözetmen, gözlemci, bina sorumlusu, salon başkanı gibi görevlilerin ücretleri ne kadardır?
Görüntülenme: 1164 Yorum: 0 Tarih: 21 Mart 2017 - 12:25
2017 Yılı AÖF,YGS ve LYS Sınav Salon Başkanı ve Gözetmen Ücretleri
 
2017 Yılı Anadolu Üniversitesi AÖF,ÖSYM, YGS ve LYS Sınavlarında Salon Başkanı,Gözetmen vb. diğer görevlilerin alacağı ücretler belli oldu.
Görüntülenme: 651 Yorum: 0 Tarih: 21 Mart 2017 - 12:23
İhraç edilen öğretmen sayısı
 
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Milli Eğitim Bakanlığında 30 bine yakın öğretmenin ilişiği kesildi" dedi
Görüntülenme: 596 Yorum: 0 Tarih: 16 Kasım 2016 - 14:23
İsmet Yılmaz'dan Öğretmen Maaşı ve Ek Ders Ücreti Açıklaması
 
Bakan Yılmaz, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda konuştu
Görüntülenme: 708 Yorum: 0 Tarih: 15 Kasım 2016 - 23:02
MEB Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınav Ücreti Yatırma Tarihi Uzatıldı
 
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanacak olan asli öğretmenliğe geçiş sınavı 18 Aralık 2016 tarihinde saat 14.00’da uygulanacak. Sınav 81 il merkezinde gerçekleştirilecek.
Görüntülenme: 507 Yorum: 0 Tarih: 15 Kasım 2016 - 22:07
Aday Öğretmen Ek Ders Ücreti alabilir mi ?
 
Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 15 inci Maddesinde yapılan değişiklik akıllara "Aday Öğretmen Ek Ders Ücreti alabilir mi ?" sorusunu akla getirmiştir.
Görüntülenme: 566 Yorum: 0 Tarih: 9 Ekim 2016 - 00:24
Aday Öğretmen Yazılı Sınav ve Mülakat konuları nelerdir?
 
08.09.2016 Tarihli Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğe göre ve 19 Mart 2016 tarihli sınavda uygulanan soru dağılımına göre aşağıdaki konular belirlenmiştir.
Görüntülenme: 516 Yorum: 0 Tarih: 9 Ekim 2016 - 00:23
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim