KPSS GY - GK - Eğitim

MEB Sınavları

ÖABT - Kpss A Lisans

YKS Sınavları

Diğer Sınavlar ve Testler

Testler > Türkçe Testleri > KPSS Türkçe Anlatım Bozuklukları Deneme Sınavı

Soru 2

İki boksörün (I)karşılıklı (II)yumruklaşmaları (III)salondaki seyircilerin heyecanını (IV)büyük (V)ölçüde artırmıştı.

Yukarıdaki numaralanmış sözcüklerden hangisi atılırsa cümlenin anlamı daralmaz?

Soru 4

Türk vatandaşı ve mahkûm olmayan herkes aday gösterilebilir.

Bu cümledeki anlatım bozukluğunun nedeni aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 8

(I) Boşanma, günümüzde insanların huzurunu kaçıran olayların başında geliyor. (II) Bu sorun, gün geçtikçe derinleşen bir yara hâlini alıyor. (III) Bu durumun öncesini ve sonrasını iyi araştırmak gerekiyor. (IV) Çocukların üzülmesini sağlayan bu olumsuz duruma bir çare bulunmalıdır. (V) Eşler, boşanmaya karar vermeden önce iyi düşünmelidirler.

Yukarıdaki parçada numaralanmış cümlelerin hangisinde anlatım bozukluğu vardır?

Soru 9

Annem söylediklerini duyarsa ne sen kapıdan adım atabilirsin ne de ben.

Soru 13

(I) Ablam (anneme abla derdi) Recaizade’yi çok sever. (II) Bu kitabı benim verdiğimi söyle, umarım beraber okursunuz. (III) Gerçekten de annem Recaizade’yi çok severdi. (IV) Ablamın umduğu gibi kitabı hem ben hem de annem okudu. (V) Beraber okuduğumuz birçok şiirinde ağladık.

Bu parçada numaralanmış cümlelerinde hangisinde, özne-yüklem uyuşmazlığının neden olduğu bir anlatım bozukluğu vardır?

Soru 14

Öyle halk türkülerine rastlarız ki, gözleriniz yaşarmadan okuyamaz veya dinleyemezsiniz.

Soru 17

Medeniyet, size çoktan beridir diş biliyor. Evvela parçalamak, sonra da yutmak istiyor.

Bu dizelerdeki anlatım bozukluğunun nedeni aşağıdakilerden hangisidir?

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim